Ventiliacijos valymas

Oro kokybė tiek gyvenamuosiuose, tiek viešuose pastatuose turėtų būti kuo aukštesnė, nes tai turi įtaką šiuose pastatuose gyvenančių žmonių sveikatai. Aukštos oro kokybės sąlyga yra efektyvus vėdinimas. Tinkamai veikianti vėdinimo sistema turėtų išlaikyti priimtiną dujinių teršalų (tokių kaip anglies dioksidas, vandens garai ar kvapai) koncentraciją.

Tačiau proporcingai ventiliacijos sistemos tarnavimo laikui joje kaupiasi nešvarumai, tokie kaip dulkės, nešvarumai ar bakterijos ar grybeliai. Todėl būtina sistemingai valyti ventiliacijos kanalus. Įrodyta, kad ilgalaikis užteršto oro įkvėpimas sukelia galvos skausmą ar lėtinį nuovargį. Be to, gali prieiti prie alerginių simptomų padidėjimo. Savo ruožtu mikrobų teršalai gali sukelti rimtas kvėpavimo takų ligas: rinitą, hipergeninę pneumoniją ir legioneliozę. Patalpose, pavyzdžiui, biuruose ar klasėse, dėl prastos arba nepakankamos oro kokybės sumažėja susikaupimas ir sumažėja efektyvumas.

Norėdami išvengti tokio tipo simptomų ir ilgalaikio užteršto oro poveikio, įsitikinkite, kad ventiliacijos kanalai valomi reguliariai ir kruopščiai. Be to, valymo įpareigojimą reglamentuoja įstatymai, taip pat, Statybos įstatymas, Vidaus reikalų ir administracijos ministro nutarimai. Europos Sąjunga šiuo klausimu taip pat paskelbė atitinkamas direktyvas. Šiuose dokumentuose yra išsamios ventiliacijos kanalų sistemų valymo instrukcijos, taip pat tikrinimo dažnumas ir oro kokybės parametrai.
Rekomenduojama šią veiklą vykdyti pastatuose, tokiuose kaip:

  • ligoninės,
  • specializuotos klinikos / kabinetai,
  • biurų pastatai,
  • įstaigos,
  • mokyklos / universitetai,
  • komercinės objektai,,
  • paslaugų objektai,
  • viešųjų paslaugų pastatai,
  • gyvenamieji namai.


Be to, vėdinimo kanalus laivuose ir traukiniuose reikia reguliariai pavesti valymui.

Manoma, kad vėdinimo sistemą reikia valyti kas dveji metai. Tačiau patikrinimų dažnumas priklauso nuo taršos ir pastato tipo. Nustatyti išsamūs priimtino cheminio ir mikrobiologinio užteršimo standartai yra nustatyti gyvenamiesiems pastatams, mokykloms, darbo vietoms ir operacinėms.

Svarbu tai, kad už efektyviai veikiančią ventiliaciją yra atsakingas darbdavys. Be to, jis privalo periodiškai pakeisti filtrus. Išsamios nuostatos dėl darbo vietos standartų yra įtrauktos į Darbo kodeksą.

Ventiliacijos kanalų valymas - procesas

Dinamiška technologijos plėtra leidžia pildyti šiuos reikalavimus. Šiuo metu ventiliacijos valymas yra sudėtingas ir išsamus procesas. Pirmasis etapas yra apsaugoti įrangą ir baldus kambaryje. Tada patikrinimo liukai yra išmontuojami. Sekantis žingsnis yra apžiūra. Prieš valydami ventiliacijos kanalus, reikia įvesti tikrinimo kamerą.

Įranga, kuri perduoda vaizdą su aukšta skiriamąja geba, leidžia realiu laiku patikrinti vėdinimo nešvarumą. Patikrinimo metu taip pat įvertinama ventiliacijos sistemos būklė ir jos veikimo laipsnis. Vėliau atliekamas mechaninis valymas. Šiuo atveju pagrindinį vaidmenį atlieka tinkama įranga. Rotobrush amerikietiškos mašinos išsiskiria dėl naujovių ir efektyvumo rinkoje. Jie skirti valyti ventiliacijos kanalus mechaninėse ventiliacijos sistemose. Pasiūlyme yra prieinami du prietaisų modeliai - Rotobrush aiR+XPi ir Rotobrush BrushBeast. Abu buvo suprojektuoti siekiant darbo efektyvumo didinimo.

Rotobrush technologija yra valymo mašinos ir ištraukimo įtaiso derinys, kurio dėka atliekame ventiliacijos kanalų valymo paslaugas panaudojant vieną prietaisą. AiR + XPi modelis turi du įsiurbimo variklius, kurie leidžia lengvai pašalinti nešvarumus ventiliacijos kanaluose, kuriuos anksčiau sujudino šepetys. Dėl to visi susikaupę nešvarumai yra atplešiami nuo ventiliacijos kanalų sienelių Dulkės ir mikrobai įsiurbiami tiesiai į mašiną, o tai neleidžia jiems vėl patekti į orą.

Tačiau naujausiame BrushBeast modelyje yra keturi varikliai, kurių dėka ištraukimo galia yra 90% didesnė palyginus su Rotobrush aiR+XPi modeliu, tai leidžia efektyviau išvalyti didesnio skerspjūvio ventiliacijos kanalus per dar trumpesnį laiką.

Dar daugiau, Rotobrush technologija leidžia naudoti standartinę 10,7 m siurbimo ir valymo žarną ir papildomą 5,2 m ilgio prailginimą, kurio bendras darbo nuotolis yra 15,9 m. Mes siūlome minkštus ir kietus šepetėlius, kurių skersmuo nuo 10 cm iki 76 cm, skirtus naudoti su mašinomis.

Rotobrush įranga yra universalus sprendimas saugiam, greitam ir efektyviam visų vėdinimo kanalų, įskaitant lanksčius, Flex tipo kanalų valymui. Be to, Rotobrush leidžia išvalyti apvalius ir stačiakampius ventiliacijos kanalus, kurių dydis yra nuo 60 mm iki 550 mm.

Tačiau vėdinimo sistemos valymas su Rotobrush nėra paskutinis ventiliacijos kanalo priežiūros proceso etapas. Būtina dezinfekuoti, tai užkirs kelią sveikatai kenksmingų mikrobų dauginimuisi. Dezinfekavimas atliekamas naudojant profesionalią įrangą - elektrinį drėkintuvą, pritaikytą dezinfekavimo priemonių purškimui. Mašina įvedama į ventiliacijos kanalą, kuriame dedama dezinfekavimo priemonė. Visi naudojami preparatai turi būti patvirtinti ir turėti sertifikatus išduotus Nacionalinio higienos instituto ir yra saugūs sveikatai.

Kitas ventiliacijos valymo etapas - atlikti dar vieną patikrinimą ir patikrinti sistemos sandarumą. Atliekant ventiliacijos valymo paslaugas, kurias vykdome Varšuvoje, vėdinimas yra reguliuojamas. Paskutinis etapas yra dokumentacijos parengimas. Toks visapusiškas požiūris apsaugo nuo oro kokybės blogėjimo, taip pat prailgina ventiliacijos sistemos tarnavimo laiką.



Ortakių valymas nuo dulkių ir riebalų

Vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemos turi būti reguliariai ir tinkamai valomos, prižiūrimos siekiant užtikrinti, kad Jūs, Jūsų darbuotojai, klientai ir pastatų lankytojai kvėpuotų šviežiu ir švariu oru.

Įvairiuose įstatymuose ("Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento įsakyme dėl bendrųjų priešgaisrinės saugos taisyklių nuo 2019-05-01") ir higienos normose reikalaujama, kad mechaninės vėdinimo sistemos turi būti reguliariai ir efektyviai valomos bei prižiūrimos, kad būtų užtikrintos saugios darbo sąlygos ir oras būtų švarus.

Laikui bėgant neišvengimai visos vėdinimo sistemos tampa užterštos. Reguliaraus ortakių užterštumo nevalymo pasekmė - padidėjusios elektros sąnaudos, sutrumpėjęs įrangos eksploatavimo laikas bei įvairių sistemos elementų keitimo poreikis.

Skalbyklose ir džiovyklose plaunami ir džiovinami rankšluosčiai bei patalynė, ko pasekoje susidaro dideli kiekiai pūkų ir dulkių. Didžioji dalis šių medžiagų nesulaikomos filtruose, ir per juos patenka į oro išmetimo ortakius ir juose nusėda. Taip susiaurėja oro išmetimo ortakių skerspjūvis, sumažėja karšto ir drėgno oro pašalinimo efektyvumas, sukeldamas gaisro riziką.

Administraciniuose pastatuose apie tiekimo ventiliacijos ortakių užterštumą galima spręsti, kai aplink tiekiamo oro difuzorius plotas ant lubų arba sienų papilkėja, o ištraukimo ventiliacijos grotelės būna aplipusios dulkių sankaupomis. Be to, teršalai gali kauptis gamybos, transportavimo, sandėliavimo ir vėdinimo įrangos montavimo metu. Nevalomuose kanaluose galima rasti beveik visko - statybos atliekų, negyvų paukščių ir išmatų.

"Lifa Air" ortakių valymo technologija šalina visų tipų riebalus, tiek minkštus, tiek kietus - pridegusius. Tai pasiekiama dėka ortakių valymo mašinos, kuri yra pajėgi sukti specialius šepečius 720 aps./min. greičiu riebaluotuose ortakiuose ir tuo pačiu metu purkšti chemikalus (nuriebalintojus).

Šis valymo metodas vadinamas sausuoju, t.y. leidžia maksimaliai išvengti skysčių naudojimo, o tai reiškia, kad nebus jų prasisunkimų ventiliacijos ortakių sujungimuose ir kitose vietose. Ortakių valymas atliekamas per patikrinimo liukus. Ortakiai paprastai valomi per visą jų ilgį.

Vėdinimo sistemų ortakių, esančių restoranų virtuvėse, apžiūrą siūlome atlikti kas 3 - 4 mėn. ir valyti ne rečiau kaip 4 kartus per metus, priklausomai nuo pastato, kuriame sumontuotos ventiliacinės sistemos naudojimo intensyvumo ir maisto gamybos specifikos.

Po išvalymo bus išduotas raštiškas patvirtinimas apie atliktus darbus bei nuotraukos, kuriose matyti akivaizdus skirtumas prieš ir po valymo darbų. Siūlome galerijoje peržiūrėti atliktų darbų pavyzdžius.


Daugiabučių namų vėdinimo kanalų valymas ir dezinfekcija

Atliekame daugiabučių gyvenamųjų namų bendrųjų vėdinimo kanalų (šachtų) valymo darbus. Dėl švarių ir dezinfekuotų vėdinimo kanalų:

  • Dingsta blogas patalpų kvapas. Į patalpas patenka gaivus, švarus oras - atsiranda oro cirkuliacija kanaluose, padidėja oro kaita kambariuose. Pirmame aukšte turi būti užtikrinta trauka kanale 162,0 m3/h. Taigi, butuose bus savaime palaikoma optimali temperatūra.
  • Nebepatenka nemalonūs kvapai iš kaimyninių butų: maisto ruošos, kaupiamų daiktų ar vykdomos veiklos.
  • Susidaro nepalankios sąlygos pelėsio augimui. Neprižiūrimuose namuose ypač žiemą pastebimas perteklinis drėgmės kaupimasis. Išvalytomis šachtomis drėgmė pasišalina kartu su judančia šilto oro srove. Per drėgnas patalpų oras skatina pelėsių, grybelių ir kitokių mikroorganizmų dauginimąsi. Tie mikroorganizmai patys išskiria kenksmingas medžiagas, žuvę sklando kaip dulkės, kuriomis kvėpuojame. Pelėsis gadina ir vidines namo konstrukcijas.
  • Sumažėja alergenų kiekis patalpų ore. Gyvenamose patalpose oras būna užterštas mažais kiekiais įvairiausių junginių - teršalų, kurie veikia žmogaus sveikatą:
    - dulkių erkutės, jų išmatos;
    - karbamidas, formaldehidas (kai kurių tipų plokštės, kiliminė danga, baldai, tekstilė);
    - namų ūkio chemikalai (įvairios valymo priemonės, dažai ir tirpikliai, aerozoliniai preparatai ir t. t.);
    - žmonės ir naminiai gyvūnai skleidžia įvairius kvapus (tokius kaip tabako, aštrių kvepalų ar kt.),
    - virusai, bakterijos, pleiskanos.

Buto oro užterštumas yra viena iš alerginių susirgimų gausėjimo priežasčių.

  • Sumažinama gaisro rizika.
  • Sustabdoma parazitų migracija iš užkrėstų butų, šiukšlių šalinimo patalpų.

Daugiabučių namų šiukšlių šalintuvų valymo ir dezinfekcijos eiga:

1. Šiukšlių šalintuvų vidiniai paviršiai valomi ortakių valymo mašina "Combi Cleaner 40″. Nuo viršutinio aukšto žemyn leidžiamas lankstus velenas, kurio gale iki 720 aps/min. sukamas atitinkamas pagal vamzdžio diametrą pritaikytas agresyvus šepetys. Tuo pačiu metu vamzdžio vidinės sienelės apipurškiamos valymo priemonėmis. Visi nešvarumai surenkami šalintuvo apačioje. Valymo procesu metu nėra naudojami itin dideli vandens kiekiai, o tai reiškia, kad nebus užteršta darbo aplinka.

2. Jei šiukšlių šalintuvai nebuvo valyti nuo pastato pastatymo pradžios, visą užteršimą galima nuvalyti po kelių mirkimo-šveitimo etapų.

3. Visiškai užtikrinti vėdinimo šiukšlių šalintuvo vidinio paviršiaus švarą, atliekama baigiamoji dezinfekcija, kuriai naudojamas žmonių sveikatai nekenksmingi, patentuoti dezinfekantai. Šiukšlių šalintuvų-vamzdžių sienelės apdorojamos nuo kenksmingų žmogaus sveikatai mikroorganizmų.

4. Gali būti išvalomi ne tik vamzdziai bet ir išmetimo latakai, patalpos, kuriose sumontuoti šiukšlių vamzdžiai, bei konteinerinė patalpa.


Šiukšlių šalintuvų - vamzdžių valymas ir dezinfekcija

Vos atidarius daugiabučio namo duris ir kiekviename aukšte, nosį riečia intensyvūs iš šiukšlių šalintuvuose gendančių maisto likučių kvapai, ypač šiltuoju metų laikotarpiu. Kadangi buitinės atliekos išmetamos ne visada sandariose pakuotėse ar su užrištais šiukšlių maišais, pilamos net ir skystos atliekos, ko pasekoje užteršiamos šiukšlių šalinimo vamzdžių sienelės.

Daugelyje namų nuo pastato pastatymo pradžios nebuvo atliekami priežiūros darbai. Todėl per daugelį metų susiformavęs sluoksnis - sudaro palankias sąlygas veistis ir daugintis pavojingoms sveikatai bakterijoms ir ligas sukeliantiems mikroorganizmams. "Visuomenės sveikatos centro specialistai, atlikti tyrimai rodo, kad šiukšlių šalintuvuose būna askaridžių, spalinių, mažojo kaspinuočio kiaušinėlių. Galima užsikrėsti toksokaroze, toksoplazmoze, šigelioze ir kitomis ligomis. Yra labai didelė žarnyno infekcijos rizika, pavyzdžiui dizenterija, salmonelioze ir kitas." Daugelis patogeninių formos turi galimybę apsigyventi kvėpavimo takus ir tapti pavojinga gyvybei.

Daugiabučių namų gyventojai nebebus okupuojami parazitų, kurie aktyvūs ištisus metus. Nevalomoje patalpoje apsigyvena žiurkės, pelės, tarakonai, mintantys maisto likučiais. Tokiu būdu iš apačioje esančios patalpos, kurioje stovi konteineris, graužikai ir parazitai bėga į gyventojų butus.

Šias problemas galima išspręsti kartą per metus atliekant privalomą profilaktinį sistemų valymą ir dezinfekciją, nustatytą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2011 m. lapkričio 18 d. įsakymu Nr. D1-888 patvirtintų Privalomųjų statinių (gyvenamųjų namų) naudojimo ir priežiūros reikalavimų priedo STR 1.12.05:2010 "Privalomieji statinių (gyvenamųjų namų) naudojimo ir priežiūros reikalavimai" 20 punkte:
Namo šiukšlių šalintuvų valymas, biocheminis ar cheminis apdorojimas, vožtuvų ir kitų elementų reguliavimas ir keitimas.

Atlikus šiukšlių šalintuvų valymą bei dezinfekciją:

  • Pašalinami nemalonūs kvapai.
  • Sudaromos nepalankios sąlygos veistis pavojingiems sveikatai mikroorganizmams.
  • Sunaikinamos tarakonų ir kitų kenkėjų veisyklos. Sumažinama rizika užsikrėsti ligomis, kurias į namus atneša migruojantys kenkėjai: tarakonai, pelės, žiurkės.
  • Sumažinima gaisro plitimo rizika.
  • Padidinamsas šiukšlių vamzdžio ilgaamžiškumas.

Daugiabučių namų šiukšlių šalintuvų valymo ir dezinfekcijos eiga:

1. Šiukšlių šalintuvų vidiniai paviršiai valomi ortakių valymo mašina "Combi Cleaner 40″. Nuo viršutinio aukšto žemyn leidžiamas lankstus velenas, kurio gale iki 720 aps/min. sukamas atitinkamas pagal vamzdžio diametrą pritaikytas agresyvus šepetys. Tuo pačiu metu vamzdžio vidinės sienelės apipurškiamos valymo priemonėmis. Visi nešvarumai surenkami šalintuvo apačioje. Valymo procesu metu nėra naudojami itin dideli vandens kiekiai, o tai reiškia, kad nebus užteršta darbo aplinka.

2. Jei šiukšlių šalintuvai nebuvo valyti nuo pastato pastatymo pradžios, visą užteršimą galima nuvalyti po kelių mirkimo-šveitimo etapų.

3. Visiškai užtikrinti vėdinimo šiukšlių šalintuvo vidinio paviršiaus švarą, atliekama baigiamoji dezinfekcija, kuriai naudojamas žmonių sveikatai nekenksmingi, patentuoti dezinfekantai. Šiukšlių šalintuvų-vamzdžių sienelės apdorojamos nuo kenksmingų žmogaus sveikatai mikroorganizmų.

4. Gali būti išvalomi ne tik vamzdziai bet ir išmetimo latakai, patalpos, kuriose sumontuoti šiukšlių vamzdžiai, bei konteinerinė patalpa.